REstart Program
DE Model

#hardtalk: Przygotuj się na ransomware

Digital Excellence Group
19-01-28 08:49

Czy można zabezpieczyć się przed ransomware, które wciąż znajduje się na szczycie listy zagrożeń? Czy należy płacić okup? W jaki sposób całościowo zarządzać bezpieczeństwem danych? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi wraz z ekspertami cyberbezpieczeństwa, podczas grudniowego spotkania w gronie CIO i CSO.

„Ransomware jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń, ponieważ wciąż jest bardzo opłacalny dla cyberprzestępców. Samo łatanie systemu nie gwarantuje w 100%, że komputery w firmie nie zostaną zarażone. Będzie już tylko gorzej i narażone będą nawet przedmioty codziennego użytku” – stwierdził Marcin Maj, Niebezpiecznik.pl

Incydenty zdarzają się głównie w jednostkach służby zdrowia (z powodu wiekowego sprzętu medycznego, dla którego nie ma aktualizacji), w sektorze finansowym i rzadziej w sektorze B2B (choć tu straty są bardzo wysokie).

Przemysław Mazurkiewicz (EMEA EAST System Engineering Director, Commvault) przytoczył kolejne groźnie brzmiące fakty: szkody spowodowane przez ransomware w ubiegłym roku szacuje się na 8 mld USD, a na 2019 przewidywania mówią o 11,5 mld USD, zaś o 20 mld USD w 2021 r.

Pojawiają się też nowe odmiany zagrożeń – w tym mobilne ransomware, które staje się coraz bardziej zaawansowane i niebezpieczne.

„Od bezpieczeństwa firmy w coraz większym stopniu zależy jej sukces biznesowy, działy IT zyskują zupełnie nowe, strategiczne znaczenie. Odpowiednie zarządzanie danymi to nie tylko konieczny warunek rozwoju biznesu, ale coraz częściej także jeden z czynników budowania przewagi konkurencyjnej” – podkreślał Przemysław Mazurkiewicz.

Dla firm technologicznych to także szczególne wyzwanie. Pilnie obserwujemy i staramy się wyprzedzić trendy – na bazie tej strategii stworzyliśmy pojedynczą platformę dla wszystkich procesów zarządzania danymi. Commvault nie oferuje rozwiązań tylko do backupu, ale do pełnego zarządzania danymi. Organizacje poszukują rozwiązań, które nie tylko zminimalizują ryzyko wycieku danych i zapewnią bezpieczeństwo informacji, ale także są całościowe, przewidywalne i uniwersalne w ramach firmy” – stwierdził Rafał Słowiński, Country Manager, Commvault Polska.

Tutaj daj znać, jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych inicjatywach