REstart Program
DE Model

Biznesowa strategia migracji cloudowej

Digital Excellence Group
20-02-27 16:07

Świat IT coraz częściej wybiera rozwiązania chmurowe, w tym chmury hybrydowej. Prognozy zarówno IDC jak Gartnera mówią o przewidywanych spadkach sprzedaży w modelu nakładów inwestycyjnych w najbliższych latach. Dlatego podczas spotkania, które zorganizowaliśmy we współpracy z HPE i Accenture, dyskutowaliśmy o wykorzystaniu zaawansowanych rozwiązań takich jak Accenture Hybrid Cloud (AHC), wspólnym projekcie obu firm. AHC to prekonfigurowana, zautomatyzowana usługa bazująca na technologii HPE GreenLake, której warunki są  precyzyjnie dopasowywane do potrzeb i wymagań organizacji.

Jak zauważył Michał Zajączkowski, Dyrektor Generalny HPE, firmy ze wszystkich branż będą coraz intensywniej korzystały z prywatnej lub publicznej chmury. Antonio Neri, CEO HPE, stwierdził podczas jednego ze swoich wystąpień: “the cloud is not a destination, it is an experience” – i jest to bardzo trafny opis współczesnego podejścia do cloudu. Wpisuje się w niego HPE GreenLake, model konsumowania IT, dostosowany do potrzeb biznesowych, szybkiego wprowadzania nowych produktów na rynek, dostosowywania się do zmian, ale bez nadmiernych inwestycji w infrastrukturę.

Mariusz Chudy, Dyrektor Zarządzający Accenture odpowiedzialny za rozwiązania chmurowe i transformację infrastruktury IT, podkreślał ważną rolę szerzenia świadomości cloudowej na polskim rynku. HPE udostępnia Customer Experience Center, gdzie można w trybie warsztatowym poznać rozwiązanie i narzędzia przygotowane przez HPE i Accenture w tym Accenture Hybrid Cloud.

 

Oto najważniejsze wnioski/refleksje ze spotkania, oparte o doświadczenia zarówno uczestników, czyli CIO z dużych organizacji, głównie z sektora finansowego, jak i twórców platformy Accenture Hybrid Cloud:

  • Najwięcej korzyści przynosi łączenie świata on-premise z chmurą publiczną – czyli środowisko hybrydowe.
  • Uchmurowienie powinno dotyczyć wszystkich części organizacji – legacy i new business.
  • Coraz popularniejsze jest podejście cloud native, ale nie należy zapominać o tym, co mamy u siebie i korzystać także z tych zasobów - 100% workloadu nie przejdzie do chmury. Ciężkie środowiska, które wymagają większego przesyłu danych  zostaną on-premise, ale mogą korzystać z tego, co daje chmura.
  • Aby uniknąć vendor lock-in ważna jest możliwość przenoszenia workloadu miedzy różnymi chmurami.
  • Warto stawiać na innowacyjne rozwiązania w ramach chmury, np. połączenie technologii i proekologicznych rozwiązań.
  • Przygodę z chmurą trzeba zacząć od business case i w przypadku instytucji finansowej – zgody regulatora. Nowe rozporządzenie KNF skłania do ostrożnego optymizmu. Operator Chmury Krajowej – będzie spełniał warunki KNF, korzystanie z jego usług może być dobrym rozwiązaniem dla sektora finansowego.
  • Hybryda jeszcze długo będzie miała ogromny sens, np. aby przenosić nadmiarowy workload do chmury.
  • Rzadko widzimy scenariusze, w których przeniesienie zasobów do chmury 1:1 się opłaca. Wiele firm przenosi zasoby, które w cloudzie będą po prostu mniej kosztowały.
  • Chmura w dużej organizacji opartej na technologii sprawdza się głównie tam, gdzie nie ma sensu budować własnych rozwiązań czy wręcz ścigać się technologicznie z dużymi dostawcami.
  • Koszty trzeba bardzo mądrze analizować, zrozumieć ten model i na bieżąco go kontrolować.
  • Storage kupowany przez dużą instytucję „hurtowo” może być tańszy niż chmura.
  • Model usługowy wiąże się także z ochroną środowiska, zakłada działanie w modelu gospodarki zamkniętej, minimalizacji produkcji odpadów i maksymalizacji recyklingu.

Korzystanie z nowoczesnych technologii w modelu cloudowym opłaca się także w dłuższej biznesowej perspektywie. Z przeprowadzonego przez Accenture badania Full value. Full stop, w ramach którego przebadano ponad 8300 organizacji, szukając korelacji pomiędzy wdrożeniami innowacji technologicznych a wynikami finansowymi firm płyną wnioski, że liderzy innowacji technologicznych osiągają dwukrotnie większe wzrosty przychodów.

Firmy oceniono w 3 wymiarach: status wdrożeń technologicznych, zakres wdrożeń i gotowość organizacji na zmiany. Na tej podstawie wyłoniono firmy, które uzyskały miano Liderów (10% firm z najwyższymi wynikami) oraz Maruderów (25% firm, które uzyskały najniższe wyniki).

Badanie pokazuje, że istnieje wyraźna różnica w sposobie zarządzania i myślenia o wykorzystaniu technologii między organizacjami sklasyfikowanymi jako Liderzy i Maruderzy. Liderzy charakteryzują się m.in. tym, że szybko wdrażają technologie, traktują dane jako zasoby firmy, a także wykorzystują chmurę obliczeniową. Traktując rozwiązania chmurowe jako sposób na skuteczne wykorzystanie innych technologii, takich jak AI czy analityka, dystansują pozostałe firmy. Aż 95% Liderów postrzega chmurę jako katalizator innowacji w przeciwieństwie do zaledwie 30% wśród Maruderów.

Tutaj daj znać, jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych inicjatywach