REstart Program
DE Model

CIO idealny na rynku pełnym złożoności

19-02-08 08:42

Czego head hunterzy pracujący dla innowacyjnych firm oczekują dziś od CIO i dyrektorów zarządzających IT w Polsce i na świecie?

Snarska-Agnieszka-1Agnieszka Snarska, światowej klasy ekspert od Executive Search na stanowiska związane z technologią, zaczerpnęła ze swojego międzynarodowego doświadczenia i w październiku 2018 opowiedziała nam jak w najbliższej przyszłości zmienią się oczekiwania wobec CTO/CIO. Oto kilka wniosków:

+ Ekosystemy! Dzisiejszy rynek jest bardziej złożony niż wtedy, gdy dzisiejsi CIO zaczynali karierę. Podejście "My vs. Oni" powoduje zamknięcie się w pudełku i zawężenie swoich możliwości innowacji i ekspansji. Współczesny CIO/CDO/CTO musi umieć wykorzystać potencjał budowania relacji zarówno z partnerami, jak z konkurencją.

Z obserwacji Agnieszki, kandydaci na stanowiska Executive w IT coraz rzadziej pytają o wielkość firmy, a coraz częściej o możliwości budowania ekosystemów.

+ Bycie ekspertem od IT to już za mało. CTO, CDO czy CIO zasiadający w zarządzie nowoczesnej firmy nie może już nie znać się na biznesie. Musi być częścią albo siłą napędową rozwoju, wyznaczać kierunek strategii rozwoju firmy.

CIO czy CDO zajmuje się teraz całym Customer Journey, a nie tylko jego obsługą technologiczną. Rolą dyrektora IT staje się wsparcie w szukaniu revenue streams, a nie tylko budowanie systemów. CTO i CIO (choć nazwa stanowiska jest czysto umowna) kształtuje strategię produktu.

+ Polski rynek talentów jest teraz najgorętszy na świecie, ale polskim CIO/CTO/CDO brakuje jeszcze pewności siebie i otwartości.

W jednej, poręcznej liście można podsumować oczekiwania co do CIO/CTO/CDO tak:

  • Ekosystemowość
  • Elastyczność
  • Umiejętność podejmowania ryzyka, ale jednocześnie pragmatyzm
  • Znajomość konsumenta i przełożenie tej wiedzy na procesy i usługi
  • Zdolności przywódcze i budowania organizacji, bo wyzwania współczesnego rynku są zbyt złożone na indywidualizm

 

Tutaj daj znać, jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych inicjatywach