REstart Program
DE Model

Innowacje, trendy i diagnoza teraźniejszości

19-10-14 14:03

Za nami finał pierwszego etapu programu Future Thinkers, który od wielu miesięcy tworzymy wspólnie z przedstawicielami społeczności CIONET Polska i Digital Excellence, w partnerstwie z Dell Technologies, infuture institute i SAP Polska.

Ten program to sposób, aby w myśleniu o biznesie i transformacji cyfrowej wyjść poza codzienność, spojrzeć nie tylko w przyszłość, ale także przyjąć inną perspektywę w patrzeniu na teraźniejszość – jak podkreślał podczas Connected CXO Dinner, Dariusz Piotrowski, Dyrektor Generalny Dell Technologies Polska.

191009_FT0169

Przeprowadzone w ramach Future Thinkers badanie pokazuje, że ponad połowa organizacji analizuje jedynie czynniki technologiczne, a zaledwie co trzecia – także pozatechnologiczne. A przecież czynniki społeczne, ekonomiczne czy środowiskowe mają ogromny wpływ na biznes.

Jednym z trendów pozatechnologicznych, które zmieniają naszą rzeczywistość i jest ekologia. Musimy zadbać o środowisko naturalne w zupełnie nowy sposób, intensywnie działać. Niewiele osób wie, że Dell Technologies to największa firma recyklingowa w branży IT, stosująca politykę zero waist w fabrykach.

Zmiany to nie tylko innowacje technologiczne, ale także sposób zarządzania IT w organizacjach. Świetnym przykładem jest cloud, traktowany jako sposób przetwarzania danych. Dzięki nowemu modelowi multi-cloudowemu, jesteśmy w stanie połączyć automatyzację i bezpieczeństwo – stwierdził Dariusz Piotrowski.

Raport o przyszłości

Był to także wieczór uroczystej premiery raportu, przygotowanego przez Natalię Hatalską i infuture institute, we współpracy z przedstawicielami społeczności CIONET i Digital Excellence, który stanowi podsumowanie naszych prac z ostatniego półrocza. Cyfrowość jest już po prostu biznesem i nie da się od niej uciec, transformacja cyfrowa wpływa na efektywność i innowacyjność, redefiniuje poszczególne branże i daje zupełnie nowe możliwości.

191009_FT0215

Cyfrowa transformacja nie polega jedynie na wdrażaniu technologii – rozmawiajmy o zmianie w ogóle, o rozwiązywaniu problemów przy pomocy technologii. Powinniśmy odpowiedzieć sobie na 3 pytania: jaki problem rozwiązać i dla kogo, jaki może być produkt i jaką technologię chcemy do tego wykorzystać. Jak podkreślała Natalia Hatalska, CEO infuture institute, w transformacji cyfrowej nie możemy zapominać o ludziach.

Liderzy innowacji

Czy wkrótce będzie można skomponować swoje ulubione wino we własnej kuchni, bez wychodzenia do sklepu? Tomasz Niebylski, Presales Director, SAP Polska wprowadził nas w świat zaskakujących i imponujących innowacji. Świetnym przykładem jest NANO Supermarket, prezentujący potencjalne produkty, które mogą się znaleźć na półkach w ciągu najbliższych 10 lat. Inspiracją są prowadzone rozmowy z przypadkowymi konsumentami.

191009_FT0260

Startup Vivanda postawił sobie za cel digitalizację jedzenia i personalizację potraw w czasie rzeczywistym, na bazie zbadanych preferencji smakowych. Algorytm proponuje zupełnie nowe doznania kulinarne.

Czy na podstawie skanu twarzy analizowanego przez zaawansowane algorytmy można stwierdzić, że ktoś jest terrorystą? Izraelski startup Faception twierdzi, że tak i przekonał do tego służby specjalne w swoim kraju. Brzmi jak wątek z wyjątkowo ponurego dystopijnego filmu, ale jest już rzeczywistością.

Inteligentne przedsiębiorstwo to dwie przeciwstawne się siły, które muszą koegzystować, jak yin i yang. Jedna jest pasywna, wycofana, bazująca na rozumie, druga proaktywna, odważna, pchająca biznes do przodu, właśnie dzięki wykorzystaniu innowacji technologicznych. Transformacja cyfrowa czy inteligentne przedsiębiorstwo to nie technologia, ale nastawienie i odwaga w podejmowaniu nowych wyzwań. Trzeba próbować i nie bać się błędów – tylko zwinni przetrwają w biznesie.

Przyszłość i teraźniejszość w DE Modelu

Podczas panelu dyskusyjnego Adam Marciniak, CIO, Vice President, PKO Bank Polski, Grzegorz Wachowicz, Head of Sales and Marketing, EURO RTV AGD, Monika Nowak-Toporowicz, CTIO, UPC Polska i Słowacja, Tomasz Garbowski, VP Lux Med, dr hab., prof. Grzegorz Bełz, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu oraz Dariusz Piotrowski, General Manager, Dell Technologies Polska, rozmawiali o 21 przejawach gotowości cyfrowej według Digital Excellence Modelu. To była szybka podróż przez skomplikowany model – każdy panelista miał tylko minutę na wypowiedź, a niektórzy narzekali, że czują się jak uczestnicy teleturnieju.

191009_FT0344

Jakie są najlepsze praktyki teraz, a co musimy zrobić, aby przygotować organizacje na przyszłość? Czy potrafimy zdiagnozować naszą gotowość do przemian cyfrowych? Debata mistrzów cyfryzacji to był świetny punkt wyjścia do kolejnego etapu programu Future Thinkers, który już dla Was przygotowujemy – wspólnie będziemy analizowali naszą cyfrową gotowość we wszystkich obszarach. Jak stwierdził prof. Grzegorz Bełz, musimy stosować dobre praktyki, żeby nie zniknąć z rynku, ale trzeba szukać też „następnych praktyk” - tego, co będzie wyróżnikiem sukcesu w przyszłości.

Przyszłość w Erze Cyfrowej Zmiany

Raport Future Thinkers 

raport

Tutaj daj znać, jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych inicjatywach