REstart Program
DE Model

#deperspective: kto się boi chmury?

Digital Excellence Group
18-08-09 18:19

Relacja ze spotkania rady programowej Cloud Challengers.

Bariery społeczne

Korporacyjni managerzy infrastruktury są przerażeni perspektywą, w której zarządzana przez nich infrastruktura fizyczna wyląduje na śmietniku postępu technologicznego, a ich podstawowe kompetencje staną się zbędne. To jeden z problemów społecznych, które badamy w Cloud Challengers Program.

Nawet podczas tego spotkania złapaliśmy się na tym, że czasem to co uważamy za barierę jest raczej mitem, w który uwierzyliśmy. Część regulacji, które uważamy za zakaz migracji do chmury (na przykład wytyczne KNF), są tylko wymogiem zapewnienia pewnych zabezpieczeń, które niektórzy dostawcy chmury z powodzeniem spełniają. Warto pamiętać, że kiedy sami zarządzamy prywatną infrastrukturą, 100% regulacji jest naszą odpowiedzialnością. Dobrze wybrany dostawca chmury zdejmuje z nas część pracy nad compliance.

Zaufanie do vendora – confidence & control
Jednym z najgorętszych tematów podczas rozmów o adopcji cloud jest zaufanie do vendorów i odpowiedzialność za poufność danych. Odpowiedzialność administratora danych dotyczy dwóch czynników: poufność i kontrola.

Jesteśmy prawie zgodni, że żaden administrator sieci nie zabezpieczy danych lepiej niż jeden z globalnych gigantów chmurowych. Chociaż zgadzamy się też, że globalna chmura to dla hakerów bardziej atrakcyjny cel niż jakiekolwiek lokalne datacenter, a konsekwencje błędu ludzkiego po stronie administratora chmury mogą być katastrofalne.

Regulacje i umowy

Klient dostawcy chmurowego musi sobie poradzić ze zmianą roli z właściciela infrastruktury na jego użytkownika. Jest to głównie zagadnienie kontroli, ale nie mniej ważne jest compliance. Firmy posiadające własną infrastrukturę muszą zrestrukturyzować swoje wewnętrzne regulacje, aby móc podpisać umowę na usługi chmurowe. To setki godzin analiz i negocjacji. Ale wielu ekspertów twierdzi, że chmura jest na tyle opłacalna, że warto poświęcić ten czas.

Komu to się opłaca?
Model rozliczania CAPEX jest też na tyle różny od OPEX, że wymaga zupełnie nowych kompetencji finansowych i negocjacyjnych. Bywa, że projekt migracji do chmury upada, bo nie da się wytłumaczyć jego wartości działowi finansowemu.

Korzyścią chmury, która pokonuje większość sprzeciwów jest to, że daje nieporównywalnie lepszy Time To Market niż infrastruktura on-premise. Dlatego nowe firmy są zazwyczaj cloud-native, a przynajmniej cloud-ready. 

Kolejnym krokiem po spotkaniu rady programowej był finał Cloud Challengers, w którym wzięło udział około 100 Polskich CIO.
Infograficzne podsumowanie ze spotkania znajdziesz tutaj, a fotorelację znajdziesz tutaj.

Tutaj daj znać, jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych inicjatywach