REstart Program
DE Model

Finalista Digital Excellence Awards 2018: Akademia Górniczo-Hutnicza

Digital Excellence Group
18-10-15 15:22

Finalista: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Wdrożenie: Małopolska Chmura Edukacyjna

Aby wyrównać szanse edukacyjne i ułatwić młodzieży drogę na uczelnie wyższe na kierunki kluczowe dla rozwoju gospodarki Małopolski, Akademia Górniczo Hutnicza wdrożyła projekt Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. Jest to nowoczesna platforma zdalnej kolaboracji, skupiona na rozwoju inteligentnych specjalizacji regionu, skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Obecnie, w ramach tego programu, 9 uczelni wyższych Małopolski udostępnia swoje kadry naukowe, laboratoria  i materiały edukacyjne, aby prowadzić zdalne zajęcia dla ponad 20 tys. małopolskich uczniów ze szkół w okresie trwania projektu.

Platforma umożliwiająca tę współpracę jest oparta na technologiach od kilku wiodących firm IT takich jak CISCO, IBM, Dell-EMC. Zadanie integratora i dostawcy sprzętu i oprogramowania w projekcie realizuje firma Dimension Data.  W ramach projektu do tej pory uruchomiono klasy multimedialne w 90 szkołach, 11 bibliotekach pedagogicznych, 5 placówkach MCDN w regionie i 9 uczelniach w Krakowie.

Utrzymanie i zarządzanie tym dużym systemem będzie na tyle zautomatyzowane, aby mogło być z powodzeniem realizowane przez trzech pracowników na część etatu.

 

Zespół prowadzący projekt :

Zespół Techniczny:

prof.  dr. hab. inż. Krzysztof Zieliński (lider projektu)

dr inż. Bartosz Kwolek

dr inż. Łukasz Czekierda

dr inż. Robert Straś

dr inż. Jacek Kosiński

dr inż. Sławomir Zieliński

mgr. inż. Filip Malawski

mgr inż. Remigiusz Górecki

Romek Trojański

 

Biuro Projektu:

mgr Joanna Borczyńska

mgr Katarzyna Niziołek-Jarominek

mgr Maciej Okoń

 

Jaka jest najważniejsza wartość tego projektu, oprócz bycia repozytorium wysokiej jakości materiałów edukacyjnych?

Krzysztof Zieliński: Małopolska Chmura Edukacyjna jest nowoczesną platformą pracy zdalnej, która umożliwia uczniom naukę poprzez pracę zespołową. To jest kluczowa kompetencja na rynku pracy, której nie rozwija się w każdej szkole. Ten projekt to nie jest tylko repozytorium, ale narzędzie, dzięki któremu uczniowie mogą nawiązać wartościowy kontakt z rówieśnikami z innych szkół, z kołami naukowymi i kadrą takich uczelni jak Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza czy Politechnika Krakowska. Dzięki temu, że oswajają się z realiami studiów na tych uczelniach, zwiększają swoje szanse, aby się na nie dostać i z sukcesem kontynuować naukę.

 

Korzyści mierzalne:

  • Docelowo, klasy multimedialne umożliwiające zdalną współpracę w 140 placówkach: 122 szkołach, 11 bibliotekach pedagogicznych, 5 placówkach MCDN i 9 uczelniach w regionie.
  • Nowoczesna infrastruktura centrum obliczeniowego - prywatnej chmury obliczeniowej MChE
  • Ponad 20 000 tysięcy uczniów w szkołach objętych programem

 

Korzyści niemierzalne:

  • Wyrównanie szans edukacyjnych i zawodowych dla uczniów ze szkół o różnych programach i różnym dostępie do tradycyjnych zasobów edukacyjnych
  • Stworzenie warunków i motywowacji  do podejmowania przemyślanych decyzji odnośnie wyborustudiów na kierunkach strategicznych dla regionu
  • Propagacja wiedzy i umiejętności użycia nowoczesnych narzędzi i interaktywnych metod nauczania

 

DEA-1.gif

Więcej o Digital Excellence Awards 2018

Więcej o Digital Excellence Awards

You May Also Like

These Stories on Digital Excellence Awards

Tutaj daj znać, jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych inicjatywach