REstart Program
DE Model

Globalna walka o talenty IT dopiero się zaczyna

Tomasz Bitner
21-04-16 00:26

Na rynku pracy popyt na specjalistów IT nie spadnie w wyniku pandemii. Nowe zjawiska spowodują, że mimo spowolnienia gospodarczego zrekrutowanie informatyków może okazać się trudniejsze niż przed pandemią.

Najważniejsze zjawiska zachodzące na rynku pracy w IT według uczestników panelu REstart – Rynek pracy to:

  1. Spowolnienie gospodarcze i wzrost bezrobocia nie wpływają znacząco na rynek pracy w IT.
  2. Lockdown i praca zdalna doprowadzą do przyspieszenia transformacji cyfrowej i w efekcie do zwiększenia zapotrzebowania na informatyków.
  3. Szczególnie poszukiwani będą menedżerowie IT z doświadczeniem pozwalającym poprowadzić złożone projekty transformacyjne oraz specjaliści chmurowi.
  4. Wzrośnie konkurencja o talenty w IT ze strony firm zagranicznych do projektów na ich macierzystych rynkach, co będzie konsekwencją pracy zdalnej i jej „odmiejscowienia”.
  5. W warunkach pracy zdalnej wyzwaniem dla firm staje się utrzymanie ducha zespołu oraz skoncentrowanie pracowników na wartościach istotnych dla firmy.

Kto w IT zyska na pandemii

W kwietniu, który był miesiącem najsilniejszego lockdownu, w Polsce ubyło 150 tys. miejsc pracy. Pandemia nie dotknęła mocniej rynku pracy w IT, a z pewnością nie zmieniła jego zasadniczych biegunów. To oznacza, że rynek pracownika w IT się nie skończy, choć w krótkiej perspektywie możliwe są niewielkie przesunięcia, dotyczące konkretnych specjalności w obrębie IT.

Migracja do chmury napędzana pracą zdalną sprawia, że zyskają specjaliści rozwiązań cloudowych. Nabierające znaczenia trendy automatyzacji i robotyzacji zwiększą zapotrzebowanie na specjalistów w tych obszarach. Jedynie w niektórych specjalnościach znalezienie pracy zajmie więcej czasu niż do tej pory. Może to dotyczyć ról w IT z miękkimi kompetencjami, np. związanymi z kierowaniem powtarzalnymi projektami albo analityką biznesową – Grzegorz Pyzel, wiceprezes 7N odpowiedzialny za rynek polski.

Przeprowadzone analizy pokazują, że w ostatnich tygodniach zmniejszyła się liczba ofert pracy na stanowiskach junior, ale zwiększyło się zainteresowanie osobami z dużym doświadczeniem, samodzielnymi i zdolnymi do poprowadzenia złożonych projektów. Można to wyjaśnić tym, że wiele firm próbuje domknąć różne projekty transformacyjne, związane z migracją do digitalu – Wojciech Żytkowiak-Wenzel, Jeronimo Martins.

Na naszych oczach następuje zmiana podejścia ludzi do swojego miejsca pracy. Drażnił mnie widoczny w ostatnich latach na rynku technologicznym brak szacunku dla pracy, jej ocenianie przez pryzmat mało istotnych benefitów. Teraz przychodzi zrozumienie, że miejsce pracy to nie karta na fitness i mleko sojowe w kuchni, ale liczą się ludzie, z którymi pracujemy. Nie da się pracować przez komputer zdalnie z ludźmi, z którymi nic nas nie łączy i nie tworzymy z nimi zespołu. Ci, którzy poszukują miejsca pracy rozumianego jako ciekawe środowisko, w efekcie tych zmian wygrają, a skoczkowie przestaną się liczyć – Paweł Leżański, Ringier Axel Springer Media.

Rynek pracy z punktu widzenia pracodawcy staje się ciekawszy, ale też trudniejszy. Zatrudnienie może mieć różne formy od umowy o pracę po różne formy kontraktów menedżerskich i B2B. Pozwala to elastycznie kształtować warunki pracy i wynagrodzenia stosownie do oczekiwań pracownika, który może być np. zainteresowany wyższą wypłatą w gotówce niż korzyściami etatu. Dla firmy to oznacza także problem, jak zapewnić sobie lojalność pracowników, których nie można przywiązać dodatkowymi benefitami – Anna Wróbel, założycielka firmy RE>assume, która wcześniej zdobywała szereg doświadczeń jako szefowa HR w firmach jak PZU i Booksy.

* * *

Materiał został przygotowany w ramach raportu REstart stworzonego we współpracy z Digital Excellence i społecznością CIONET Polska. Mecenasem rozdziału rynek pracy jest firma 7N

REstartBook-1

REstart. Predykcje na nowy porządek.

to program Digital Excellence prowadzony przy współpracy ze społecznością CIONET, próba zastanowienia się nad tym, jak może wyglądać świat po pandemii. Jego zasadniczą częścią były spotkania dyskusyjne w gronie ponad 150 ekspertów i liderów ze świata technologii, biznesu i nauki, których omówienia dały początek poszczególnym rozdziałom tego raportu. Partnerami projektu są: 7N, Cybercom Group, Dell Technologies, KIR, Nationale-Nederlanden oraz T-Mobile. 

POBIERZ RAPORT

Tutaj daj znać, jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych inicjatywach