REstart Program
DE Model

Jak się zmienia IT – Raport Platform Evolution

Digital Excellence Group
19-08-12 09:37

Za nami Platform Evolution Roadshow. Przeprowadziliśmy badanie, w którym wzięli udział uczestnicy naszych spotkań, a wyniki skomentowali eksperci z partnerskich organizacji. Pytaliśmy o wiele aspektów funkcjonowania technologii w firmach  – czyli w skrócie o to, jak w praktyce wygląda ewolucja platform.  

W badaniu wzięli udział CIO i dyrektorzy IT odpowiedzialni za infrastrukturę średnich i dużych przedsiębiorstw z całej Polski, a komentarza udzielili partnerzy programu:

Tomasz Matuła (Independent Information and Technology Executive), Paweł Białka (Gartner), Michał Furmankiewicz (Chmurowisko), Radosław Buszan (Dell Technologies Poland), Piotr Bator (Hewlett Packard Enterprise), Marcin Madey (SUSE), Marius Baczynski (Zscaler), Przemysław Mazurkiewicz (Commvault), Mikołaj Bobiński (Samsung), Krzysztof Rachwalski (Citrix).

.

IT+biznes = BFF? 

Jeśli działanie zwinne potwierdza bycie nowoczesną organizacją, to jesteśmy na dobrej drodze - ponad połowa firm działa w modelu agilowym. „Nawet jeśli firmy mają ogon technologiczny i problemy z przekonaniem biznesu do agile, to jednak próbują to robić” – mówi Tomek Matuła, Independent Information and Technology ExecutiveDyrektor Programowy Platform Evolution Roadshow. 

W teorii, biznes coraz bardziej świadomie współpracuje z IT, szukając możliwości osiągnięcia przewagi konkurencyjnej dzięki technologii – wszyscy zdają sobie sprawę, że dobrze ukierunkowana inwestycja w IT może zmienić obraz całej branżyJednak nasze badanie pokazuje, że aż co 10 CIO uważa,  biznes w zbyt małym stopniu angażuje się w projekty IT. Dobre tło dla tego wyniku stanowi kolejna statystyka – w 78% firm budżet IT zarządzany jest wyłącznie przez IT. „To biznes powinien zarządzać funduszami na projekty. Inaczej, IT nie jest w stanie zaangażować skutecznie biznesu, tak aby czuł się odpowiedzialny za decyzje i czuł, czym jest wdrażanie. Trzymanie budżetu za wszelką cenę przez IT jest błędem” – podkreśla Tomek Matuła. 

„Trzy czwarte polskich CIO w pełni zarządza budżetem na rozwój IT (Capex). Analizy firmy Gartner wskazują, że metody zwinne, przejście od projektów do produktów, współuczestnictwo i współodpowiedzialność biznesu za kierunek prac oraz ich rezultaty przynoszą największe efekty, gdy biznes zarządza częścią budżetu” – uważa Paweł Białka, Executive Partner, Gartner. 

Wyzwania bez niespodzianek 

Pieniądze to nie wszystko – to brak specjalistów IT jest już od dłuższego czasu stałym elementem krajobrazu organizacji i jedną z największych bolączek CIO. Wśród uczestników badania Platform Evolution niemal 70% chciałoby mieć więcej wykwalifikowanych ludzi w swoich działach.  

Zapewnienie bezpieczeństwa systemów, aplikacji i danych w firmie jest stałym punktem nr 1 na liście wyzwań CIO Cyberbezpieczeństwo wciąż ma ogromne znaczenie, przewija się przez wszystkie możliwe zagadnienia, od chmurowych, przez projektowe po technologiczne. W większości firm, ludzie z działów bezpieczeństwa nie współpracują w sposób proaktywny z IT i z biznesem, a powinno się mówić o DevSecOps. Bezpieczeństwo powinno być integralnym elementem każdego projektu od samego początku” – twierdzi Tomek Matuła 

Chmura na co dzień 

Firmy już nie planują, a prowadzą projekty cloudowe. „Ok. 75% respondentów zamierza wdrożyć od 1 do nawet 5 projektów, co oznacza, że czas namawiania do korzystania z chmury się skończył i nadszedł czas realizacji” – mówi Michał Furmankiewicz, VP & Head of Consulting, Chmurowisko. Jednak w podobnym odsetku organizacji mniej niż 6 osób przeszło szkolenia w zakresie chmury publicznej. W ogóle w tym obszarze kompetencji brakuje ludzi. Na razie zaledwie co czwarta organizacja odrobiła lekcje. Jak przejdziemy fazę edukacji, to liczba projektów chmurowych się zwiększy i to bardzo szybko” – uważa Michał Furmankiewicz. 

Organizacja na nowo 

Pracownicy nie chcą już działać w tradycyjnych biurach – potrzebują pełnej wolności, mobilności, łatwego dostępu z każdego miejsca do danych – nowoczesne miejsce pracy to ogromne wyzwanie dla działu IT, głównie ze względu na aspekt zapewnienia bezpieczeństwa.  

Zmienia się także model działania ITcoraz chętniej korzysta z narzędzi do automatyzacji i z rozwiązań Open Source. CIO szukają możliwości obniżenia kosztów i uniezależnienia się od jednego dostawcy. Rośnie także popularność architektury hiperkonwergentnej. Widać także, że firmy coraz chętniej otwierają się na nowe technologie, nawet jeśli testują je tylko jako potencjalne rozwiązanie na przyszłość, którego nie chcą przegapić. Całościowe, odważne i systematyczne zmiany w szeroko rozumianej technologii w organizacji to właśnie ewolucja platform 

Platform-Evolution-Raport-2019-1

 

PRZECZYTAJ RAPORT

 

 

You May Also Like

These Stories on CIONET Poland

Tutaj daj znać, jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych inicjatywach