REstart Program
DE Model

Polska cyfryzacja na tle globalnego postępu IT

Tomasz Bitner
20-10-26 09:24

Badanie Dell Technologies Index pokazuje, że w Polsce 9% firm to cyfrowi liderzy. Te 9% rozkłada się na różne sektory i rynki. Liderów transformacji cyfrowej można znaleźć w każdej branży – mówił Aongus Hegarty, prezes Dell Technologies odpowiedzialny na rynki międzynarodowe na spotkaniu z członkami społeczności CIONET Polska.

To było wyjątkowe spotkanie z kilku względów. Aongus Hegarty todpowiada za działania Della na wszystkich rynkach poza USA. To dla nas ogromne wyróżnienie, że Aongus w trakcie wirtualnej wizyty w Polsce zechciał spotkać się z członkami społeczności CIONET Polska. Tym bardziej, że towarzyszyli mu Anja Monrad, Senior VP Dell Technologies kierująca firmą w Europie Środkowej i Wschodniej oraz Dariusz Piotrowski, szef Dell Technologies w Polsce, jeden z „filarów” naszej społeczności, członek CIONET Advisory Board, który w trakcie tego spotkania podjął się w naszym imieniu niecodziennej roli: to Darek poprowadził rozmowę z Aongusem. Jak wywiązał się z tego zadania? Darek nie pierwszy raz pokazał, że jest człowiekiem wielu talentów. Poniżej kwestie, o które pytał Darek wraz z przedstawicielami naszej społeczności i odpowiedzi, jakich udzielił Aongus.

2-Oct-26-2020-08-20-35-98-AM

Postępy cyfrowej transformacji w Polsce

W ciągu ostatnich dwóch lat Polska dokonała ogromnego postępu w transformacji cyfrowej. Duże przyspieszenie widać w obszarze cyfrowego środowiska pracy. Badanie Dell Technologies Digital Transformation Index pokazuje, że 74% klientów w Polsce uruchamia cyfrowe kanały. Patrząc poprzez pryzmat aplikacji, budowa takich rozwiązań wymaga nowoczesnej infrastruktury.

Trzeba jednak zauważyć, że część respondentów niewłaściwie rozumie, czym jest cyfrowa transformacja środowiska pracy. Mówią: tak, mamy cyfrowe środowisko pracy, bo kupiliśmy dla pracowników nowe laptopy, co dało nam nowe możliwości. W rzeczywistości ma to niewiele wspólnego z digitalizacją miejsca pracy. Zawsze zachęcam do szerszego spojrzenia: jeśli chcesz, żeby pracownicy naprawdę ruszyli do przodu, pracowali w oparciu o zmieniające się role, a nie sztywno określone miejsca w strukturze organizacyjnej, musisz zaproponować cyfrowe rozwiązania od początku do końca. Notebook nie jest odpowiedzią na wyzwania tego rodzaju.

Po drugie, pracownicy wkraczają do świata hybrydowego: będą poszukiwać elastyczności, która umożliwi pracę z dowolnego miejsca, nie tylko z biura czy z domu. Odpowiednie zabezpieczenie wykorzystywanych urządzeń i połączeń jest w tych warunkach sprawą o zasadniczym znaczeniu. Tylko kompletne cyfrowe środowisko pracy, obejmujące procesy od początku do końca, można utrzymywać jako bezpieczne, przeprowadzając konieczne aktualizacje, instalacje łat, prace utrzymaniowe. Cyfrowa transformacja środowiska pracy to zagadnienie złożone, które oczywiście obejmuje IT, ale jej celem ostatecznym jest oczywiście zwiększenie efektywności pracy i produktywności pracowników.

Drugi ważny element cyfrowej transformacji obok zmian środowiska pracy stanowią dane. Zadajemy sobie trud związany z ich gromadzeniem i przechowywaniem, aby je interpretować. Trudność polega na interpretacji, które mogą mieć znaczenie biznesowe. Dostajemy mnóstwo danych, pochodzących z różnych źródeł, w coraz większej mierze także z obszaru brzegowego sieci. Duża ich część nie ma wartości dla analiz czy odkryć biznesowych. Dlatego pierwszym działaniem powinno być określenie, jakie zakresy danych albo jakie ich wahania powinny stanowić punkt wyjściowy do dalszych analiz.

Branże w Polsce i w Europie, które najlepiej radzą sobie z cyfrową transformacją

Liderów transformacji cyfrowej można znaleźć w każdej branży. Dowodzą tego przypadki, które często wskazujemy jako referencje czy case studies. Badanie Dell Technologies Index pokazuje, że w Polsce 9% firm to cyfrowi liderzy. Te 9% rozkłada się na różne sektory i rynki. Mogę podać przykład naszego klienta z sektora produkcji wytwarzającego produkty szklane, gdzie wbudowane technologie na brzegu sieci dostarczają danych do systemów analitycznych, już od wstępnych etapów produkcyjnych, co przełożyło się na zmniejszenie strat materiałowych. Dzięki danym, które dały lepszy wgląd w poszczególne procesy, przedsiębiorstwo zwiększyło zyskowność o 6%. Podobne przykłady można mnożyć sięgając do różnych przedsiębiorstw z różnych branż. Zawsze zachęcam klientów żebyśmy razem siedli do stołu. Chętnie dzielimy się wiedzą i doświadczeniami, jaką zdobyliśmy uczestnicząc w projektach na różnych rynkach. Warto spojrzeć też na to, co dzieje się dookoła. Czasem najlepsze pomysły i rozwiązania można podpatrzeć w innych sektorach i z powodzeniem zastosować je w swoich procesach.

Typowe błędy popełniane przez firmy w wykorzystaniu danych

Zdarzają się przypadki przedsiębiorstw, które mają na przykład stu analityków danych, ale ich praca polega głównie na kompilowaniu danych i robieniu w oparciu o nie prostych analiz. Wykorzystanie analityków do podstawowych operacji, takich jak gromadzenie czy czyszczenie danych, ma niewiele wspólnego z efektywną analizą danych. Oczywiście, etap przygotowania danych może przynieść wiele wyzwań, zwłaszcza gdy mówimy o zbieraniu danych ze specyficznych systemów w różnych działach firmy. Warto inwestować w obszar zarządzania danymi, w technologie, które to ułatwiają, po to żeby analitycy mogli skupić się na tym, do czego zostali powołani, a więc zagłębić się dane, żeby dostarczyć wniosków użytecznych biznesowo.

Plotki o możliwych zmianach relacji między Dellem a VMware

Tę sprawę stawiamy bardzo jasno, poszukujemy nowych konstrukcji finansowych w obrębie grupy, ale niczego nie zmienia to ani w naszej strategii, ani w planach rynkowych. Z wieloma klientami pracujemy od lat i nieraz mieliśmy możliwość pokazać im, że nasza strategia niezmiennie polega na łączeniu technologii i rozwiązań, aby umożliwić transformację cyfrową , która obejmuje zmiany w środowisku pracy, w IT, bezpieczeństwie, urządzeniach na skraju sieci aż po chmurę i centra przetwarzania danych. A centralną rolę odgrywają w tym możliwości tworzone przez Della i VMware w zakresie oprogramowania, urządzeń dla użytkowników końcowych, pamięci, systemów obliczeniowych, wszelkiej infrastruktury i związanych z nią usług, jakie świadczymy wspólnie z naszymi partnerami. Do tego wypracowaliśmy odpowiednie modele finansowe, które pozwalają przyspieszać rozwój naszego biznesu i inwestować, także przejmować i zbliżać do siebie takie firmy, tak jak Dell, EMC, VMware, które razem tworzą Dell Tehnologies. Nadal będziemy poszukiwać takich modeli finansowych, żeby sprawniej rozwijać technologie, które w przyszłości będziemy wprowadzać na rynek. Nasze strategiczne relacje z VMware są oparte na mapie drogowej rozwoju nowych produktów. Dzięki temu nasi klienci mogą używać dziś takich produktów jak platforma infrastruktury hiperkonwergentnej Vxrail, która była rozwijana wspólnymi siłami Della i VMware. W taki sam sposób powstają nowe rozwiązania do transformacji środowisk pracy wraz z urządzeniami, czego przykładem może być Workspace ONE z oferty VMware’a albo Carbon Black w dziedzinie bezpieczeństwa. Innowacje. Podobne przykłady można mnożyć, ale chodzi mii tylko o pokazanie strategii niezależnej od wewnętrznych konceptów finansowych. To innowacje, które implementujemy w produktach i wprowadzamy na rynek.

Otwarta architektura sprzyja innowacyjności i ograniczeniu kosztów

Dobrze wybierać rozwiązania oparte o otwartą architekturę, ale także dające swobodę przetwarzania. Olbrzymia większość przedsiębiorstw w Polsce, które prowadzą cyfrową transformację, buduje i wykorzystuje infrastrukturę multicloud. To rozwiązanie najbardziej efektywne kosztowo, elastyczne z punktu widzenia przydzielania obciążeń, zapewniające odporność biznesu i bezpieczeństwo danych. Jeśli ograniczysz się do jednego rozwiązania, to taki wybór, co pokazuje historia nie tylko branży technologicznej, oznacza zwykle mniejszą innowacyjność i wyższe koszty.

 

Tutaj daj znać, jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych inicjatywach