REstart Program
DE Model

#raport: ranking outsourcingu – Polska bardzo wysoko

Digital Excellence Group
19-04-19 08:57

Jednym z największych wyzwań i barier wzrostu organizacji jest znalezienie i utrzymanie pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Zwłaszcza w dobie wyśrubowanych oczekiwań finansowych i szybko zmieniających się warunków na rynku. Czy outsourcing jest dobrą odpowiedzią na problemy z zatrudnieniem specjalistów?

W raporcie przygotowanym przez 7N, „Outsourcing 2019”, mamy okazję poznać szczegółowe parametry najatrakcyjniejszych w globalnej skali destynacji outsourcingowych – nearshore i offshore. Autorzy wzięli pod uwagę 50 krajów, które odbiorcy usług wybierają najczęściej.

Raport 7N wskazuje Polskę jako jeden z najlepszych kierunków outsourcingowych, dzięki największym zasobom wykwalifikowanych specjalistów IT w Europie. Aż 0,2% populacji studiuje kierunki związane z ICT, wciąż atrakcyjny jest także aspekt finansowy.  Wg raportu, średnia płaca za godzinę pracy developera to w naszym kraju 27 USD (podczas gdy np. w Czechach jest to 31 USD). Oczywiście mowa tu o modelu nearshore, ponieważ w Indiach stawka za godzinę to zaledwie nieco ponad 11 USD.

Ocena jakości i opłacalności usług w modelu outsourcingowym często jest trudnym procesem, w którym trzeba brać pod uwagę ukryte koszty, nie zawsze jasno określone warunki oraz czynnik niepewności i ryzyka, także związany z danym krajem. Jak wybrać najlepszego partnera outsourcingu? W jaki sposób oszacować koszty  w poszczególnych modelach?

Zapraszamy do lektury pełnego raportu.

raport 7N

Autorem raportu jest wywodząca się z Danii międzynarodowa firma 7N zajmująca się kontraktowaniem oraz konsultingiem IT. 7N to ponad 1 300 wysokiej klasy specjalistów IT z zakresu rozwoju oprogramowania, zarządzania projektami oraz zarządzania jakością IT w 9 krajach. W Polsce 7N działa od 2005 roku, zatrudniając ponad 700 osób.

Tutaj daj znać, jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych inicjatywach