REstart Program
DE Model

Sklep przyszłości to sklep na skraju światów

Digital Excellence Group
19-06-07 00:38

Handel detaliczny od lat przechodzi ewolucję. Dostosowuje się do szybko zmieniających zwyczajów zakupowych konsumentów, którzy z entuzjazmem przyjmują kolejne nowinki technologiczne. To właśnie klient stanowi motor napędowy zmian w handlu. Nowa rzeczywistość jest jednocześnie szansą i wyzwaniem dla całej branży, która na naszych oczach przechodzi cyfrową transformację.

Obecnie nie wystarczy już, by firma mądrze realizowała strategię omnichannel, zapewniając spójne doświadczenia sprzedażowe w różnych kanałach. Niezbędne jest kreowanie unikalnych doświadczeń i pomysłowe wykorzystywanie dostępnych technologii. Wszystko po to, by zaspokoić potrzeby klienta 5.0.

Kim jest Klient 5.0?

Granica pomiędzy światami rzeczywistym i cyfrowym zaciera się coraz bardziej, co widać doskonale po zachowaniach współczesnych konsumentów. Nikogo nie dziwi już scenariusz, w którym klient sprawdza oferty online, by następnie odwiedzić wybrany punkt sprzedażowy i na własne oczy obejrzeć produkt, porównać z innym oraz zapytać wykwalifikowanego doradcę. Na koniec znowu wraca na wirtualne zakupy i finalizuje cały proces, wybierając najlepiej dopasowaną do siebie propozycję.

Tak właśnie funkcjonuje klient 5.0 - wymagający, świadomy swoich potrzeb, a także możliwości, które daje otaczający go świat. Spragniony unikalnych doświadczeń i szytych pod niego produktów oraz usług. Zwyczajna przestrzeń handlowa może go tylko nudzić i zniechęcać. Dlatego tak ważne jest, by już dzisiaj powitać go w sklepie przyszłości.

Sklep przyszłości w teraźniejszości

Koncept sklepu przyszłości, który skutecznie odpowiadałby na potrzeby współczesnego konsumenta, pojawił się już ponad rok temu. Microsoft, wraz z trzydziestoma partnerami i globalnymi producentami, postanowił urzeczywistnić pozostające do tej pory na papierze wizje i zaprezentował funkcjonalną przestrzeń handlową, w której to klient stanowi centralny punkt. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Projekt ewoluował. Zaangażowanie nowych partnerów i ujęcie kolejnych procesów biznesowych, pozwoliło jeszcze bardziej zbliżyć przestrzeń do potrzeb i oczekiwań klienta 5.0.

W sklepie przyszłości najważniejsze jest właściwe zarządzanie customer experience. Nowe technologie otwierają przed firmami szansę na zaprojektowanie wygodnych ścieżek zakupowych niezależnie od wariantu wybranego przez konsumenta. Czy mowa o zamówieniu online, czy o wizycie w fizycznym sklepie, czy kontakcie przez dostępne kanały komunikacji, organizacje mogą wykorzystać najnowsze rozwiązania, by zapewnić klientowi unikalne doświadczenia. Jednocześnie, dzięki dostępnym narzędziom, są w stanie zdobyć niezbędne informacje o jego preferencjach.

Sklep przyszłości robi użytek z beaconów pomagających w geolokalizacji użytkownika, by dopasowywać do niego komunikaty i inicjować kontakt. Automatyzuje proces płatniczy, wykorzystując aplikacje i systemy „self check-out”, by zlikwidować znienawidzone kolejki do kas. Przenosi do świata rzeczywistego, znaną z e-handlu, wolność personalizacji za sprawą współpracujących ze smartfonami, wyposażonych w technologię AR, wirtualnych półek. Buduje pozytywny odbiór marki kreatywnie odpowiadającymi na wszelkie zapytania chatbotami i zawsze chętnymi do pomocy robotami-doradcami. Wpisuje się w trend indywidualizacji, robiąc użytek z technologii rozpoznawania ludzi na bazie sztucznej inteligencji, machine learning i analizy danych. Jest w stanie zagwarantować równie satysfakcjonujące doświadczenie klientowi, któremu zależy na czasie, jak i temu dopiero szukającemu odpowiedniego produktu.

Technologiczne zaplecze sklepu przyszłości

W centralnym punkcie sklepu przyszłości znajduje się klient. Technologia wykorzystywana jest w jednym celu – by go lepiej zrozumieć i zadbać o jego doświadczenia podczas zakupów. Sprawne funkcjonowanie takiej przestrzeni handlowej, w której konsumenci nieustannie przenikają między światem cyfrowym i fizycznym, wymaga jednak odpowiedniego zaplecza technologicznego. Także tutaj sklepy czeka ewolucja.

Efektywnie funkcjonujący sklep przyszłości musi umieć robić użytek z zebranych informacji i przekuwać zdobytą wiedzę w konkretne wnioski, wpływające na realizowane procesy biznesowe. Zintegrowane w ramach platform systemy, umożliwiające zarządzanie łańcuchem dostaw, monitorowanie stanów magazynowych w czasie rzeczywistym i weryfikację towaru na półce, zapewniają fundament, na którym może być budowana customer experience. Nie bez znaczenia jest tutaj umiejętne wykorzystanie Big Data i sztucznej inteligencji, która dokona odczytów i analiz, czy to na bazie zdjęcia, czy też zapisu z kamery lub sygnału ze specjalnej wagi na inteligentnej półce.

Sklep rzeczywisty, a jednak cyfrowy

Sklepowi klienci są przyzwyczajeni do bycia w centrum uwagi. Mają konkretne oczekiwania, rosnące i kształtujące się wraz z kolejnymi oferowanymi im możliwościami. Wykorzystując nowe technologie w sklepach przyszłości, firmy mogą zarządzać doświadczeniami konsumentów i przyspieszać czas dotarcia do nich z precyzyjnym przekazem. Mają szansę równie skutecznie odpowiadać na ich potrzeby, tak w cyfrowym, jak i rzeczywistym świecie. Bo sklep przyszłości jest w równym stopniu fizyczny, co właśnie cyfrowy.

Jak powinien wyglądać proces zakupowy w stacjonarnej placówce handlowej? O tym przekonać będą mogli się uczestnicy Microsoft Innovation Summit, którzy odwiedzą instalację sklep przyszłości. W trakcie interaktywnego pokazu zaprezentowane zostaną rozmaite scenariusze zastosowania dostępnych rozwiązań na rzecz ulepszenia kluczowych procesów w firmie.

You May Also Like

These Stories on CIONET Poland

Tutaj daj znać, jeśli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych inicjatywach